Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Opolskie w Belgii. Zamek Moszna liderem polskiej kampanii turystycznej. (5 listopada 2019)

Ruszyła nowa kampania Polskiej Organizacji Turystycznej – „TIME FOR POLAND”. Ma ona zachęcić turystów z Europy Zachodniej do przyjazdu do Polski, w tym Opolszczyzny.

Zamek Moszna – perła architektury województwa opolskiego, otwiera wystawę „TIME FOR POLAND” przedstawiającą największe atrakcje turystyczne 16 polskich regionów, w tym również Tatry, Twierdzę Modlin i Słowiński Park Narodowy.

Wystawa powstała dzięki współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej z przedstawicielstwami polskich regionów w Brukseli, w tym również Biurem Informacyjnym Województwa Opolskiego.

Ekspozycja wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Belgią i prezentowana jest wraz z wystawą historyczną poświęconą I Dywizji Pancernej gen. Maczka „Pancerne Skrzydła”, realizowaną z okazji 75-lecia wyzwolenia flamandzkich miast przez polskich żołnierzy.

Ekspozycja prezentowana jest w różnych miastach Belgii; dotychczas mogli oglądać ją mieszkańcy Roeselare, Tielt i Lommel, a w najbliższym czasie będzie można ją zwiedzać w Sint Niklaas oraz Kempen.

 Pałac Moszna to zespół zamkowo-parkowy wpisany do rejestru zabytków. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją potentatów przemysłowych, śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Posiada 365 komnat oraz 99 wież i wieżyczek, dzięki którym często określany jest jako „bajkowy zamek” lub „polski Disneyland”. Zamek posiada także własną oranżerię z kolekcją tropikalnych roślin, a cały obiekt otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni ponad 200 ha, w którym znajdują się m.in. trzystuletnie okazy dębów oraz rzadko występujące rododendrony.

Co roku w każdy weekend maja na zamku odbywa się doroczne Święto Kwitnącej Azalii - dotychczas zorganizowano jego 35 edycji. W czasie wydarzenia popularyzowana jest muzyka kompozytorów polskich i niemieckich, prezentowane są wystawy plastyczne, odbywają się również plenery malarskie. Ponadto, na zamku odbywają się liczne wydarzenia kulturowe, takie jak: zloty fanów Harrego Pottera, turnieje taneczne, bale oraz inne imprezy okolicznościowe.

Zamek oferuje bogatą ofertę noclegową, gastronomiczną i biznesową, a także szeroki wachlarz usług odnowy biologicznej. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://mosznazamek.pl
Invest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO