Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Opolska młodzież w Brukseli czyli Euro Quiz 2019! (11 czerwca 2019)

 

 

W dniach od 5 do 7 czerwca 2019 r. Biuro Informacyjne Województwa Opolskiego w Brukseli miało zaszczyt gościć zwycięzców konkursu Euro Quiz 2019. Zwycięzcami tegorocznej edycji było 10 uczniów z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu, którzy odwiedzili Brukselę pod opieką pani Aliny Szajdy oraz pani Anny Trojan.

Euro Quiz to corocznie organizowany konkursu wiedzy o Unii Europejskiej i regionach partnerskich Opolszczyzny. Zatem, oprócz młodzieży z województwa opolskiego, uczestnikami wizyty były również zwycięskie drużyny z regionów: Burgundii-Franche-Comté (Francja), Nadrenii-Palatynatu (Niemcy) oraz Kraju Środkowoczeskiego (Republika Czeska).

W programie znalazły się wydarzenia pozwalające na integrację z rówieśnikami z Francji, Niemiec i Czech oraz poszerzenie wiedzy o historii, geografii, atrakcjach turystycznych, ważnych postaciach, sztuce i gospodarce poszczególnych regionów. Mimo młodego wieku – uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o Europie ale również ambicją i profesjonalizmem w prezentowaniu informacji o swoich regionach w języku angielskim.

Świetną okazją wzajemnego poznania się były wspólne spotkania, posiłki oraz zwiedzanie Brukseli. Ważnym dla młodzieży punktem programu była wizyta w Parlamencie Europejskim

W Biurze Informacyjnym Województwa Opolskiego zorganizowane zostało wspólne śniadnie w trakcie którego młodzież mogła poznać realizowane przez nas zadania i obszary aktywności województwa opolskiego w Brukseli oraz dowiedzieć jak wygląda codzienna praca.

 

Ostatniego dnia wizyty w Brukseli modzież wzięła udział w grze terenowej Zostań Europosłem w trakcie której uczestnicy mieli okazję wcielenia się w postać europarlamentarzysty i zapoznać się ze szczegółami procesu legislacyjnego Unii Europejskiej.

Cennym doświadczeniem była również możliwość poznania Brukseli wraz z jej bogatą historią i architekturą. Zwycięzcy konkursu odwiedzili Muzeum Historii Europy, Katedrę św Michała i św. Guduli a także stare miasto ze wszystkimi jego atrakcjami, takimi jak Grand Place, Manneken Pis i wiele innych.

Organizatorem konkursu „Euro Quiz”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego, jest Rada Regionalna Burgundii-Franche-Comté. Koordynatorem konkursu w województwie opolskim jest Departament Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Gratulujemy zwycięzcom a pozostałych zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

Open DaysInvest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO