Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Opolskie gospodarzem konferencji i wizyty studyjnej o demografii w Brukseli (2 października 2017)

 

W dniach 26 – 27 września miała miejsce wizyta studyjna dotyczącą demografii, zorganizowana przez Dom Polski Południowej w Brukseli. Głównym punktem wizyty była konferencja demograficzna „Polityka demograficzna w przyszłej Polityce Spójności – dyskusja strategiczna” zorganizowana przez Województwo Opolskie wspólnie z europosłanką Danutą Jazłowiecką. Była ona świetną okazją do dyskusji na temat miejsca demografii w przyszłej polityce spójności jak również wykorzystania instrumentów polityki spójności przez regiony w reakcji na aktualne i przyszłe wyzwania demograficzne. Wśród zaproszonych gości były delegacje z regionów partnerskich DPP.

 

Pierwszego dnia wizyty studyjnej odbyło się spotkanie z Agnieszką Daval, dyrektorem biura firmy Philips, podczas którego uczestnicy wizyty mogli zapoznać się z nowymi technologiami w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Kolejne spotkanie miało miejsce w Parlamencie Europejskim. Ugoszczeni przez gabinet hiszpańskiego europosła Ramona Luisa Valcarcela Siso i europosłankę Danutę Jazłowiecką, uczestnicy wizyty mogli podyskutować na temat projektu sprawozdania w sprawie „Wykorzystania instrumentów polityki spójności przez regiony w reakcji na zmiany demograficzne” przygotowanego przez posłankę Iratxe Garcíi Pérez. Dzięki żywej dyskusji, która wywiązała się między uczestnikami i gospodarzami, pojawiło się kilka nowych pomysłów, głównie odnośnie osób starszych i ich włączenia w aktywne życie społeczne.

Kolejny dzień rozpoczął się od spotkania w siedzibie Domu Polski Południowej w Brukseli z Maciejem Kucharczykiem, Dyrektorem Zarządzającym Age Platform Europe, sieci skupiającej około 150 organizacji z całej Europy, które działają na rzecz osób w wieku 50+. W swojej prelekcji mówił o priorytetach polityki senioralnej w Unii Europejskiej i w Polsce. Po spotkaniu uczestnicy wizyty mieli okazję spotkać się z Arturem Orzechowskich, Ambasadorem RP w Królestwie Belgii.

Ostatnim i najważniejszym punktem programu była konferencja demograficzna, której przewodniczyli europosłanka Danutę Jazłowiecką i Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. Wraz z zaproszonymi ekspertami rozmawiali oni o sytuacji demograficznej w Polsce i innych krajach Unii Europejskich.

Wicemarszałek Roman Kolek powiedział o sytuacji demograficznej na Opolszczyźnie. – Wielkim wyzwaniem jest dla nas walka z depopulacją, zaangażowaliśmy wszystkie siły, aby wypracować model przeciwdziałania niekorzystnym trendom demograficznym. W 2014 został wprowadzony w życie program „Opolskie dla Rodziny”, który dzieli się na cztery pakiety. Te skutecznie zaspakajają najważniejsze potrzeby regionu – mówił. Opolszczyzna postawiła również na dopasowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy, co ma w przyszłości zaspokoić potrzeby związane ze zdobywaniem pracy, która jest atrakcyjna, spełni aspiracje i zapewni oczekiwane wynagrodzenie.

Z podobną sytuacją demograficzną jak w Polsce mają do czynienia Hiszpanie. Natomiast Francja, Skandynawia oraz Wielka Brytania mają największy procent urodzeń. Jak zaznacza Rainer Münz, doradca ds. migracji i demografii w Europejskim Centrum Strategii Politycznej, to nie świadczenia socjalne wpływają na chęć rodzenia dzieci. Chodzi  przede wszystkim o udogodnienia związane np. ze  świetlicami szkolnymi, wyposażeniem placówek edukacyjnych, siecią żłobków czy sprawnie działającym transportem publicznym.

Michael Schneider z kraju związkowego Saksonia-Anhalt mówi, że brak nowych miejsc pracy i trudny dostęp do usług społecznych potęgują problem. – Problemy gospodarcze w krajach wiodących powodują, że zmienia się również polityka w samej Unii – mówi dodając, że rozwiązań należy szukać w Polityce Spójności UE. Obecnie trwają starania, aby Polityka Spójności była dostosowana do poszczególnych regionów. Ważne w tym przypadku są polityka pomocniczości i odejście od centralizacji. – Potrzeba większej wolności dla regionów, ale przy tym potrzebujemy funduszy – dodaje Michael Schneider.

Wśród zaproszonych ekspertów głos zabrali również Wilfried Köhler z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Transportu Saksonii Anhalt, Carlos Fernandez Carriedo z ministerstwa do spraw zatrudnienia  regionu Castilla y Leon dr. hab. Robert Krzysztofik z Katedry Geografii Ekonomicznej na UŚ, europoseł Krzysztof Hemtan oraz Jorg Peschner z DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Społecznej KE. 

 

 

 

Invest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg EuropakomitetOpen Days
Wykonanie PRESTO