Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
O regionie


Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodnim regionie Polski - graniczy z Czechami oraz czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim. 

W liczbach1:
-
Obszar regionu to 9412 km2 (3% pow. kraju)
-
996 tysięcy mieszkańców co stanowi około 2,7 % ludności kraju
- 65% społeczeństwa jest w wieku produkcyjnym.

Stolicą województwa jest Opole, a większe miasta to przede wszystkim: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Paczków, Prudnik, Byczyna, Krapkowice, Głogówek, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy.

Region posiada wiele atutów, jednym z najważniejszych jest jego bardzo korzystne położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych - drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego. Województwo pochwalić może się dobrze rozwiniętą siecią dróg, wraz z przebiegającą przez cały region autostradą A4. Ma również swoje tereny na trasie istotnych linii komunikacyjnych, które łączę Polskę z Niemcami, Francją czy Ukrainą.


Na Opolszczyźnie splatają się różne kultury: polska, śląska, niemiecka, czeska. Dzięki temu Opolanie nauczyli się żyć w tolerancji i zgodzie. Swej determinacji i silnej więzi z regionem mieszkańcy Opolszczyzny dali wyraz w 1998 roku, gdy ważyły się losy reformy administracyjnej kraju. Opolanom udało się postawić na swoim i wywalczyć własne województwo.

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, jako jeden z pierwszych w kraju, uzyskał Certyfikat Zarządzania System Jakości ISO 9001.


1.Rocznik Statystyczny Województwa Opolskiego 2016: http://opole.stat.gov.pl/

 Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego 

Invest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO